100 TL ve Üzeri Alışverişte Kargo Ücretsiz"Z'nin Siyaseti"

    Ülkemizin, tam da yaş ortalaması olan 32 yaşındayım ve siyasetle uğraşmış bir aileden geliyorum.
Rahmetli babamla sohbet ederken kendisi bana sık sık “Oğlum, ne iş yapıyorsan yap, ülkeni ve toplumu unutma.” derdi. Ben de, “Ülkem ve toplum için iyi bir şeyler yapabilmek insanı mutlu ve azimli kılıyor.” cümlesini kılavuz edinerek hayatıma devam ediyorum. Yaşamım boyunca kader döngümde hep siyaset ve gençlik konuları oldu.

    Aktif siyasete girmesem de siyaseti çok yakından takip ettim. Takip etmeye de devam ediyorum. Çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği yaptım. Türkiye`nin en önemli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler aldım. Onlarca konferansa konuşmacı olarak katılıp binlerce gencimizle bir araya geldim. Her adımımda da sorguladığım öncelikli konu, Z kuşağının siyasete bakışı oldu. Siyaseti takip ederken de hep gençliğin, özellikle de daha oy kullanma hakkına sahip olmayan Z kuşağı gözünden bakmaya çalıştım; ve sonunda da gördüm ki, Z kuşağının aklında, günümüz siyasetinden çok farklı bir siyaset kültürü var.

    2017 yılında Z kuşağının siyasete bakışıyla ilgili araştırmalar yapmaya başladığımda, bu konuyu gündemine alan birkaç kişi vardı yalnızca; şimdi ise bu konu en popüler konuların başında geliyor. Herkes, Z kuşağının siyasete bakışıyla ilgili yorumlar yapıyor, yazılar yazıyor; bazı istisnalar dışında birçok eleştiriyi dinlediğimde ve okuduğumda, “Benim 4 yıldır araştırdığım, analiz ettiğim, gece gündüz kafa yorduğum Z kuşağının siyasete bakışı bu değil.” diyerek; ve de bu konuyla yakından ilgilendiğimi bilen dostlarımın da pozitif enerjilerinin cesaretini arkama alarak, kendi analizlerimi kitaplaştırmaya; kamuoyuna sunmaya karar verdim.

    Bu kararı vermemin en büyük sebeplerinden biri de, ülkemizin %30`unu oluşturan Z kuşağının siyasete bakışını, kamuoyuna net bir şekilde sunarak anlaşılmadıklarını düşündüğüm bu kuşağın, bir nebze dahi olsa sesi olabilmektir.


Zafer KÜÇÜKŞABANOĞLU

banner1